תכנון גשרים ומצבי החירום – מה הקשר?

תכנון גשרים ומצבי החירום – מה הקשר?

ביום ה-14/08/2018 קרס גשר של כביש מהיר בעיר גנואה בצפון איטליה.

האירוע הפך במידי מאירוע חריג של טיפול חברת אחזקה לאירוע חירום לאומי וזה גם בגלל היקף הנזק והנפגעים, אך גם בגלל השפעת הקריסה על רשת תחבורתית של האזור. למעשה, השבתת הגשר גרמה לכאוס תחבורתי ולפקקים בכל מרחב העיר וסביבותיה.

גשרים מהווים את ה”חוליה החלשה” בשרשרת הערך של תשתית תחבורתית. פגיעה בהם עלולה לגרום לפגיעה משמעותית ברציפות התנועה וכתוצאה מכך עלולה להיות פגיעה ביכולת רציפות התפקודית של מדינה.

בתכנון גשרים – גם המרחבי וגם ההנדסי – חשוב לקחת בחשבון גם את ההיבטים החרומים. חשיבות זו ניתן לראות במספר דוגמאות מהארץ:

  • גשר עכברה – כביש 89:

כביש זה העובר על גשר גבוה מאוד מהווה ציר גישה ראשי לעיר צפת.

שאר צירי הגישה צרים יותר, מפותלים מאוד ולא מתאימים להעברת סיוע לעיר במקרה של אסון כדוגמת רעידת אדמה. בגלל אפיק נחל עמוק מאוד וגדות תלולות, לא ניתן לעקוף את הגשר במקרה של היפגעות שלו. על מנת למנוע מצב של עיר נצורה, יש צורך לתכנן את הגשר בצורה המחמירה ביותר, כך שלא ייפגע גם ברעידת אדמה חזקה במיוחד.

  • גשר רכבת לפני הכניסה לתחנת שדרות:

כשהגשר תוכנן, היבטים ביטחוניים לא נלקחו בחשבון. רק אחרי הקמתו, התברר שגשר חשוף לירי בקינון ישיר מרצועת עזה ובשל כך, בכל התחממות בגזרה תנועת הרכבות לשדרות נעצרת. הפתרון התכנוני היה יכול להיות זול ופשוט – ייעור או עבודות עפר המסתירות את הגשר.

  • גשר על כביש 90 (כביש הערבה מעל נחל צין – דרומית לצומת הערבה):

הגשר עובר מעל אפיק צר ועמוק מאוד. היפגעו הגשר תפגע ביכולת תנועה על כביש הערבה ולמעשה תגביל משמעותית את הקשר עם דרום הארץ. בגלל מאפייני האפיק מתחת לגשר, קשה עד כמעט בלתי אפשרי לבצע עקיפה במקרה של פגיעה.

הגשר נמצא באזור בעל פעילות סיסמית רחבה ובנוסף, בנחל צין מתרחשות הצפות משמעותיות מדי שנה ולכן, לאור חשיבותו של כביש הערבה, הגשר תוכנן בקפידה לעמידה בעומסים מחמירים.

במספר דוגמאות קטן ראינו את החשיבות של התייחסות לסוגיות החירום בתהליך תכנון הגשרים. ככל שנושאי החירום יילקחו בחשבון בשלבי תכנון מוקדמים יותר, כך הפתרון יהיה זול יותר, נכון יותר ואף ישתלב בתכנון הכללי.

על מנת לשמור על רציפות התנועתית במצבי החירום גם במצב של היפגעות הגשרים נדרש:

  • בשגרה להכין “תיקי הסדרי תנועה” – משימה שמבוצעת על ידי החברה בשנה האחרונה. תיקים אלו, מנתחים את הגשרים הקיימים ואת סביבתם ומרכזים תכנון מקדים של מענה לתנועה במקרה של היפגעות הגשר.
  • על בסיס ניתוח מקדים לבצע את המעקפים במקרה של היפגעות הגשרים.

כמובן שככל שכביש חשוב יותר לצורכי המענה (כדוגמת כבישים אופרטיביים שהוגדרו על ידי צה”ל או כבישים שבהם יש צורך להעביר ציוד כבד של חברת החשמל כחלק ממענה לאירוע חירום) כך גוברת החשיבות של תכנון מותאם חירום.