איום הפנדמיה והסדרי תנועה – מה הקשר?

איום הפנדמיה והסדרי תנועה – מה הקשר?

  • Post author:
  • Post category:כללי

במהלך השנים האחרונות אנו עדים להתפרצויות של מגפות כלל עולמיות (פנדמיות) באזורים שונים בעולם. האירועים שקיבלו את ההד התקשורתי הגדול ביותר היו הפנדמיות של SARS בשנת 2003, פנדמיה  של “שפעת העופות” שהתפרצה גם בישראל לפני מספר שנים. והנפוץ ביותר, זה מגפות השפעת שפוקדות אותנו מדי חורף. מדובר במחלות מדבקות מאוד שעוברות בין האנשים או בין בעלי החיים וגורמים לתחלואה  בהיקף גדול באזורים גיאוגרפים שונים.

מגפות מתחילות מחולה אחד בלבד שבדרך זו או אחרת מדביק אנשים הנמצאים סביבו שהם בתורם מדביקים אנשים נוספים. כך, לדוגמה , חולה שהשתכן במלון, הדביק 14 אנשים ששהו באותו המלון ועברו לידו במסדרון או שהו בחדרים שהמיזוג שלהם ושל החדר של החולה היה משותף.

או במקרה אחר של חולה שעלה לטיסה והדביק 24 אנשים נוספים שטסו באותה הטיסה.

אז מה הקשר של המחלקות מדבקות, מגפות והסדרי תנועה?

הדרך הכמעט יחידה לעצור את התפשטות המחלה היא לחסום אזורים גיאוגרפים שלמים כאזורי הסגר. כך נהגו בסין במגפת ה-SARS וזו הפעולה שהצילה את העולם כולו מהשמך התפשטות המחלה.

בנוסף, וזה ההקשר החשוב יותר, זו העובדה שבזמן פנדמיה חברת ניהול כבישים תתקשה לתפקד בגלל היעדר עובדים ובגלל סיכון בעבודה במקומות סגורים עם ריבוי עובדים כגון משל”ת או לחלופין בגלל סיכון עבודה באזורים גיאוגרפים שבהם יש ריבוי מקרי מחלה.

התוכנית הלאומית לפנדמיה (“נחשול בריא”) שעדכון אחרון שלה פורסם בפברואר 2018 קובע בין היתר פעילויות הנדרשות מארגונים וגופי סמך שקריטיים לתפקוד המשק (כגון חברת “נתיבי ישראל” וחברות כבישים נוספות). התוכנית קובעת כי על הארגון לבצע פעולות היערכות שיאפשרו רציפות תפקודית בתחומי האחריות גם במצב של פנדמיה.

בהתאם לדרישות התוכנית הלאומית נושא הפנדמיה מהווה אחד התרחישים שחברות הכבישים נערכות אליו.

מקור התמונות: מצגת של עבדה סמינריונית בנושא מגפת SARS 2003, מקס גולדנברג, מיכאל ואטנמכר, אוניברסיטת חיפה, 2009.